Особливості поведінки людей при виникненні лісових пожеж та пожеж в природних екосистемах

Дата: 13.05.2020 09:16

Кожна людина у випадках аварій, катастроф і стихійного лиха повинна вміти захистити себе, сім’ю, надати допомогу потерпілим. У разі необхідності цього вимагає саме життя, наша дійсність. Науково-технічний прогрес значно збільшив можливості виробництва, приніс з собою небезпеку для людини і навколишнього середовища. більшість регіонів держави підпадають під вплив природи. Ось чому кожен із нас повинен багато знати і вміти в ім’я збереження здоров’я і життя.

Стихійні лиха, аварії і катастрофи можуть викликати масові ураження. Пожежі можуть викликати опіки всіх ступенів разом з травмами.

Ураження людей може бути викликане уламками зруйнованих ударною хвилею споруд, осколками скла, грудками землі, а також пожежами, що виникають та вторинними факторами ураження внаслідок руйнування техногенних небезпечних об’єктів. У більшості випадків ураження людей можуть бути комбінованими – поєднанням поранень, переломів, опіків.

Органи охорони здоров’я і Служба медицини катастроф будуть прагнути наблизити до місць надзвичайних ситуацій свої формування і старатися надати потерпілим першу медичну допомогу і евакуювати уражених у медичні заклади. Але, щоб ця допомога була ефективною, багато залежить не тільки від медичних працівників, а також від уміння кожного громадянина надати само- і взаємодопомогу при ураженнях внаслідок надзвичайних ситуацій та нещасних випадків.

Пожежі – найбільш масові і розповсюджені лиха: вони відбуваються практично в усіх районах нашої  країни, особливо влітку у лісах, на торф’яниках, полях, у житлових будівлях і на промислових підприємствах. Вогонь знищує будівлі і  споруди, дерева і тварин, зазнають каліцтв і  гинуть люди.

У 90%  випадків причина виникнення лісових пожеж – людина, яка необережно поводиться із вогнем у лісі, у місцях роботи і відпочинку, не звертає уваги на необхідність суворого дотримання правил протипожежної безпеки.

Найбільш небезпечним є  лісові пожежі,  причиною виникнення яких є необачна дія людини  (розведення вогнища і необережне поводження з ними, сільськогосподарські палі,  використання несправної техніки та агрегатів, грозові розряди, самозагорання торфу тощо).

Масові пожежі можуть виникати в спеку та при посухах від ударів блискавки, необережного поводження з вогнем, очищення поверхні землі, випалювання сухої трави та з інших причин. Вони можуть викликати згорання будівель в населених пунктах, дерев`яних мостів, дерев`яних стовпів ліній електромереж та зв`язку, складів нафтопродуктів та інших матеріалів, що горять, а також ураження людей та тварин.

Правила безпеки під час виникнення масових пожеж в лісах та природних екосистемах:

–     не панікуйте та не приймайте поспішних необдуманих рішень;

–     не тікайте від полум`я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом;

–     з небезпечної зони, до якої наближається полум`я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму поширення вогню;

–     якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість або галявину, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що на самою поверхнею землі, – воно тут менш задимлене. Рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини;

–     гасити полум`я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами;

–     під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з виду інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв`язок за допомогою голосу;

–     будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас;

–     особливо будьте обережні у місцях торф`яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому рухайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину шару, що вигорів;

–     після виходу із осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу про місце, розміри та характер пожежі.

Перша допомога при опіках:

–     посадіть або покладіть постраждалого;

–     обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хвилин і більше), будьте обережні, щоб уникнути переохолодження постраждалого, особливо взимку;

–     якщо є можливість, то зніміть з уражених місць каблучки, годинники, паски, взуття до того, поки ці місця не почали набрякати;

–     зняти предмети одягу, які згоріли або ще тліють, можна лише у тому випадку, якщо вони не прилипли до уражених місць постраждалого;

–     шкіру навколо опіків потрібно обробити розчином марганцівки або спиртом;

–     всі опіки необхідно захистити , прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу (простирадло або наволочка, чистими серветками);

–     викликати швидку медичну допомогу за телефоном “103”.

Путильський РС УДСНС